GEOGRAFIA
Ostrov Mallorca leží v západnej časti Stredozemného mora asi 180 km od juhovýchodného pobrežia Španielska. Rozlohou 3 640 km2 a dĺžkou morského pobrežia 554,7 km je najväčší zo súostrovia Baleárskych ostrovov. Súostrovie tvorí asi 160 ostrovov, patrí medzi nich aj Menorka, Ibiza a Formentera.
Baleárské ostrovy vznikli v treťohorách, teda asi pred 10 miliónmi rokmi. Na rozdiel od ďalších známych španielskych ostrovov - Kanárských, ktoré sú pôvodu vulkanického, boli Baleáry vytvorené vrásnením. Sú útržkom pevninskej kry Pyrenejského polostrova. Horotvorné tlaky pri vzniku súostroví sú vidieť i na celkovom vzhľade Malorky.
Na severozápade ostrova leží impozantné pohorie Serre de Tramuntana, ktoré je dlhé 88km a 9 vrcholov presahuje výšku 1000 m. Najvyšší z nich, Puig Mayor, je so svojimi 1545 m nadmorskej výšky i najvyšším vrchom celého súostrovia. Ostatné územie tvorí zvlnená nížina s kopčekmi asi 100 m vysokými s jedinou výnimkou - uprostred ostrova sa nachádza 500 m vysoký Puig de Randa. Vápenec, z ktorého je ostrov vytvorený, ľahko zvetráva. Erózia prebieha na povrchu i v podzemí, čo bol dôvod vzniku čelných jaskýň. Odhaduje sa, že 85 % povrchu ostrova leží na jaskynných dutinách, väčšinou zaliatych sladkou alebo morskou vodou, len 5 z nich je ale prístupných.
Zaujímavé je, že na ostrove netečie žiadna stála rieka, iba v daždivom zimnom období sa zaplňujú koryta bystrín zvaných torrente. Týchto v lete vysychajúci tokov nájdeme na ostrove cez osemdesiat.
Malorka sa pýši príjemným podnebím a registruje 59 % slnečného svitu. Je zaujímavé vedieť, že na ostrove nájdeme 300 slnečných dní do roka. Priemerná ročná teplota dosahuje 18,7°C. Zimy na Malorke bývajú mierne a vlhké, leta horúca a suchá. V zime teploty cez deň presahujú 12°C a v lete neklesajú pod 30°C.